مسجد عالیجاه (جامع) یکی از شناسنامه های هشترود

هشترود نیوز،

تهیه گزارش: علی اسکندرپور –

عکس: دکتر جعفر سعیدی-

این مسجد، اولین مسجد احداثی شهر هشترود در دوره قاجاریه موسوم به ‘مسجد عالیجاه’ بوده و از آثار ملی ایران و از مراکز تاریخی آذربایجان شرقی است. در این مسجد سنگ نوشته ای مشتمل بر تاریخ بنا و بنیان گذار آن به صورت کتیبه ای از جنس مرمر با این مضمون ‘ این مسجد عالیجاه در عهد سلطان زمان و شاهنشاه دوران محمد شاه قاجار به دست اسکندرخان ابن مرحمت ابن محمد صادق غفران پناه به تاریخ ۱۲۵۹ هجری قمری تاسیس شده است.’ نقش بسته و بر بالای محراب منبر نصب شده است.
نمای اولیه و قدیمی مسجد در قسمت بیرونی ( جنوبی ) در گذر زمان تغییر نسبی پیدا کرده و در ساخت این مسجد به جای ملات، آهک را با زرده تخم مرغ مخلوط کرده و برای استحکام بنا بکار برده اند.
نمای قدیمی و اولیه جنوبی آن از بین رفته و در قسمت جنوبی و پایین ایوان چشمه ای جوشان است . این مسجد دارای ۱۱ شبستان , شش ستون سنگی حجا ری شده به ارتفاع ۵/۲ متر با سر ستونهای حجا ری شده به صورت مقرنس است و با آجر قرمز رنگ به صورت طاق گنبد ی شکل احداث گردیده است .
اهتمام در بنای مسجد به حدی بوده که ستون های سنگی این مسجد را با گاوآهن و گاومیش از شهر خوی و سلماس به این منطقه حمل کرده اند.

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 12:13 ب.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.