رویکرد فمینیستی ضرورتی برای مردان ( مردان فمینیست)

هشترود نیوز،

یادداشت: علی اسکندرپور (هادی) –

به نظر بنده تعریف فعلی از فمینیست، یعنی ” گستره ای از جنبش‌های سیاسی- اجتماعی و مجموعه ایدئولوژی‌هایی که قصد برقراری و دستیابی به سطحی از حقوق زنان در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و … برابر با مردان دارد ” ناقص بوده و بهتر است مفهومی دیگر برای درک بهتر آن به تعریف فوق افزوده شود و آن نیاز ضروری مرد به مولفه ی معنوی کامل به نام زن (به عنوان یک انسان برابر با وی) برای دست یابی به تعالی اخلاقی و تکامل رفتاری است.

سرکوب جنسیتی مردان و تحقیر زنان و معرفی وی به عنوان جنس دوم، سبب شده تا آنها علاوه بر از دست دادن فرصت با هم بودن و از هم یادگرفتن از توانایی کلامی و فیزیکی هم محروم شوند پس در جامعه ای که زن از دست یابی به خویشتن واقعی ماهیت خود محروم بوده در حقیقت وجود ناقص در کنار مرد داشته، مرد نیز به طبع آن راهی به سوی تعالی اخلاقی و تکامل رفتاری نخواهد داشت.

به بیان دیگر مردانی که نتوانسته اند تعاملی صحیح با شالوده ای از احترام به حقوق برابر با زنان (مادر، خواهر، همسر، دختر و بسیاری از زنان دیگر که روزانه با آنها به عنوان همکار، دوست، آشنا و یا مسئول برخورد می کنند) داشته باشند، یعنی در تعاملات خود با نصف جامعه به بلوغ نرسیده اند. از بعد روانی دچار اختلالاتی می شوند که تبعاتی از سرخوردگی مانند عقده ای بودن را پیدا می کنند که در ایجاد خشم و نفرت در آنها نسبت به جنس زن تاثیر دارد. طبیعتا چنین مردانی که در باور ماهیت وجودی زن درمانده هستند به رابطه خود صرفا دیدی مالکیتی- سکسوال خواهند داشت در نتیجه این مرد سعی در کنترل زن خواهد داشت و سرکوب وی را پیشه خود می کند نه متحول کردن او را. همچنین زنی که تمام عمر ‌را محدود به سرویس‌دهی به جنس مرد آنهم صرفا در خانه کرده است، در باور خویشتن واقعی خود درمانده خواهد بود که نه تنها خود به تعالی نخواهد رسید که چنین وجود ناقصی هیچگاه دست گیر جنس مخالف هم نمی شود.

از سویی نباید فراموش کرد جامعه متشکل از زنان و مردان هستند و این دو جنس برای شناخت صحیح یکدیگر برای تشکیل جامعه پویا نیاز به تعامل سازنده دارند اما جامعه ای که نه از لحاظ اجتماعی، نه فرهنگی، نه قانونی، نه سیاسی و … زن را بر نمی تابد و به شیوه های گوناگون سعی در تحقیر وی دارد… به گونه ای از نبود عدالت و انصاف در بطن خود خبر می دهد که بی شک چنین جامعه ای نمی تواند سعادت مردان را هم تضمین کند!

اما چاره چیست؟ بیشتر افراد فکر می کنند فمینیست بودن یک موضوع زنانه است اما در حقیقت اتخاذ رویکرد فمینیستی در عصر کنونی برای مردان نیز ضرورتی حتمی است. بی شک تقلای یک جانبه مرد بدون حضور مولفه ای به نام زن برای دستیابی به تعالی اخلاقی و تکامل رفتاری تلاشی بیهوده بوده و سرانجامی نخواهد داشت. پس مرد بهتر است برای اثبات حسن نیت خود در رابطه با یک زن و پاسداشت کرامت انسانی او، ابتدا قانون اول رابطه یعنی احترام به طرف مقابل به عنوان یک انسان را رعایت کرده و در مقام دفاع از او برآید.

زنان نیز بهتر است برای دست یابی به جایگاه واقعی خود تمامی برچسب ها، مفاهیم و تعاریف غلط و جنسیت زده را از حول وجود واقعی خود بزداید و تعارف و مفاهیم واقعی به عنوان یک انسان برابر که در وجود خویش دارد در جامعه نهادینه کند تا بر هنجارها، ارزشها و قوانین جنسیت زده جامعه مرد سالار غلبه کند.

پایان/
هشترود نیوز رسانه مستقل

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در پنج شنبه, 19 اردیبهشت 1398 ساعت 11:28 ق.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.