شناخت لایه های درک یک مفهوم

هشترود نیوز،

یادداشت: علی اسکندرپور –

 

برای درک برخی مفاهیم باید از چند لایه بیرونی پیرامون آن موضوع عبور کنید تا به لایه های درونی آن برسید که این امر منجر به شناخت، احاطه و باور در شما شود.
لایه های بیرونی: ۱- عبور از شایعات، جو سازی ها، بزرگ نمایی ها و کوچک نمایی های پیرامون آن موضوع. ۲- اصرار بر اصل موضوع و عبور از فرافکنی ها، فریب ها، مصلحت اندیشی و محافظه کاری ها. ۳- پیدا کردن نکات گمشده و آشکار کردن مباحثی که بر موضوع تاثیر دارند ولی پنهان مانده اند. ۴- تشکیل یک لایه ضد اطلاعات و یا بررسی اطلاعات منفی در خصوص موضوع، جهت راستی آزمایی با رویکرد بی طرفی.

لایه های درونی: ۱- یافتن پیش نیاز ها و هم نیاز ها که جهت رسیدن به درک واقعی مفهوم به ما کمک می کنند.۲- جمع آوری اطلاعات و بررسی فنی و تخصصی موضوع. ۳- بررسی تناقضات موجوددر محتوا با رو در رو قرا ردادن داده های مثبت و منفی بدون جانب داری ۴- پی بردن به خلاء ها و کشف کمبودها که به درک کامل مفهوم کمک می کند.

لایه های احاطه ۱- ایجاد و خلق معانی و مفاهیم پیرامون موضوع در صورت لزوم نفی تعاریف و معانی قبلی ۲- ایجاد و کشف افق های دید جدید۳- بررسی ارتباط مفهوم با مفاهیم دیگر جهت سنجش ایستایی و پایایی حقیقت آن مفهوم. ۴- گستراندن و به اشتراک گذاشتن آن مفهوم برای گام نهادن در مفاهیم دیگر یا بزرگتر.
پایان/

 

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در چهارشنبه, 07 آذر 1397 ساعت 12:07 ب.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.