هفتم مهر روز آتش نشانی مبارک

هشترود نیوز ،

اما …
آتش نشانی یک مجموعه بسیار حساس و حیاتی برای یک شهر میباشد در کشور ایران وظیفه ای که برای آتش نشانی تعریف شده است را به صورت کلی میتوان در دو حوزه تقسیم بندی کرد که بخش اول مربوط به اطفای حریق و بخش دوم مربوط به نجات است .
بجز واحد های اتش نشانی شهری در تمامی واحد های صنعتی بزرگ چون فولاد و یا پتروشیمی و شهرک های صنعتی نیروگاه های تولید برق و فرودگاها وجود واحد های اتش نشانی برای اطفای حریق و نجات کاملا الزامی هست و نیروهای آتش نشانی بر اساس تخصصی که دارند در دو قسمت اطفای حریق و نجات مشغول به کار هستند.
موقعیت خاص جغرافیایی شهرستان هشترود و نبود یک واحد آتش نشانی تخصصی یک ضعف بزرگی برای شهرمان است . وجود بیش از ۱۲۰ روستا و بیش از ۷۰ کیلومتری از آزاد راه پیامبر اعظم ( ص) و بسیاری از راه های فرعی و اصلی وجود دو شهرک صنعتی که در یکی از آنها یک واحد پتروشیمی نیز فعال هست ، وجود منطقه ۸ انتقال گاز ایران به ترکیه و قرار گرفتن در مسیر پروازی بین المللی هواپیماهای مسافربری و باربری ، وجود ساختمان هایی بیش از دو طبقه و وجود آسانسور در آن ها وجود چاه های کشاورزی بی شمار . سد سهند و … همگی ضرورت وجود یک ایستگاه آتش نشانی تخصصی رو برای هشترود تعیین میکند.
آیا تا به حال فکری کرده ایم که اگر یک خانم باردار و یا یک نفر بیمار قلبی در داخل آسانسور ساختمان پزشکان باشه و آسانسور به هر دلیلی گیر کنه چه کسی باید اون فرد رو از آسانسور خارج کنه؟
یا اگر‌دست کودکی در داخل چرخ گوشت و یا وسیله مشابهی گیر کند چه کسی آن را نجات میدهد؟
در داخل چاه چطور ؟ در داخل خودرو چطور ؟ در یک ارتفاع چطور ؟ یا حتی اگر انگشتری داخل انگشت یک همشهری مان گیر کند ؟ در حوادث اخیر غرق شدگی چی ؟ و یا در حوادث حریق اگر‌یو خودرو حمل گازهای سمی یا انفجاری آتش گرفت طریق مهار آن را کسی بلد هست؟ کمک های اولیه و احیای قلبی ریوی مغزی چطور . کسی این ها رو بلد هست ؟
در همه این ها باید منتظر این باشیم که از طریق مدیریت بحران استان از آتش نشانی های شهر های همجوار تقاضای کمک و راهنمایی کنند ؟
آقایان مسئول باید حادثه ای تلخ به بار بیاد تا بیدار شوید . آتش نشانی این نیست که یک شیلنگ رو به مخزن آب خودرو پیش رو وصل کرد و آتش رو با اون خاموش کرد . آتش نشانی یک مفهوم و دنیای دیگریست
یکی از دلایل بزرگ عدم سرمایه گذاری در شهر توسط افراد آگاه و سرمایه گذار نیز وجود ضعف شدید در این موضوع هست .
توحید آقاجان پور . نجاتگر یکم جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در شنبه, 07 مهر 1397 ساعت 1:52 ب.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.