چگونه دریای خونین ازدواج را آبی کنیم

هشترود نیوز،

به قلم: علی اسکندرپور

پیمان زناشویی یکی از مهم ترین مسئله هایی است که امروزه دغدغه اکثر جوامع خصوصا جوامع جهان سومی که چالش فرهنگی شان بیشتر از کشورهای جهان اولی هست، می باشد. خانواده از اولین پایگاه های تربیت فرد در جامعه هست که در صورت فراهم آمدن بستر مناسب جهت آموزش صحیح در این محیط، استعداد ها و پتانسیلهای فرد در درون خانواده کشف و پرورش داده شده ( که در صورت فراگیر شدن این امر در اکثر خانواده ها) در نهایت منجر به داشتن جامعه پویا و رو به رشد می شود. اما آنچه برای زوج ها و جامعه کنونی ما چالش جدی محسوب می شود دوام ازدواج هست که عوامل مختلفی موجب سستی آن می شوند. از جمله این عوامل تناقضاتی است که دریای زندگی زناشویی را در ابتدای امر، خونین می کند و امکان غرق شدن زوجین در این دریای خون آلود را بیشتر میکند. سرمایه گذاری غیر اصولی اقتصادی و عاطفی زوجین بر روی یکدیگر یعنی تحمل بار اقتصادی و روانی بیش از توان هر دو طرف، اولین چاقو را بر ریسمان پیوند زناشویی می زند. عقبه های نادرستی مانند: شیوه های غلط تربیتی، شرایط نا مساعد اجتماعی ، نحوه آشنایی، تعریف غلط فرد از ازدواج و رابطه زناشویی همگی باعث می شود طرفین در ابتدای امر و طی مراسمات گوناگونی آنقدر یکدیگر و خانواده هم را زیر بار فشار اقتصادی و عاطفی قرار دهند که جبران جنبه های مخرب روانی آن در درازمدت هم بعید بنظر آید. کشمکش هایی که از ابتدا تا انتهای دوران نامزدی و حتی بعد از آن مابین طرفین به وقوع می پیوندد، خانواده ها را رو در روی هم قرار می دهد که به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، ۴۷درصد از جدایی‌ها در پنج سال اول ازدواج رخ بدهد ( منبع: روزنامه ابتکار)

اما چگونه می شود این دریای خون آلود را زلال کرد تا خانواده و در نهایت جامعه ای سالم داشت؟
بدیهی است که چالشی در این سطح نیاز اساسی به باز تعریفی در برخی فرهنگ، عقاید و باورهای غلط در خصوص ازدواج دارد.
از نحوه تربیت فرزند گرفته تا شرایط اجتماعی، نحوه آشنایی، تعاریف از خانواده – ازدواج – دوران نامزدی و مراسماتی که بعد از ازدواج گرفته می شوند.
اگر فرد از لحاظ عاطفی، اجتماعی، فکری و اقتصادی به بلوغ کافی رسیده باشد نسبت به رابطه خود با همسرش احساس تعهد و مسئولیت می کند.
انسان بالغ به خصائص ذاتی خود پایبند بوده و با عشق و محبت می تواند حس اعتماد، اطمینان و امنیت را در طرف مقابلش برانگیزاند که این امر منجر به درک و باور زوجین از هم شده و یک زندگی بادوام، متعهدانه و پویا را رقم می زند و در نهایت، آنها فارق از سعادت درکلام، به درون هم نفوز کرده و روان یکدیگر را لمس و نوازش می کنند.
شرایط اجتماعی بهتر است برای رشد عاطفی، فکری و اجتماعی فرد محیا باشد تا فرد بتواند شیوه های برقراری ارتباط سالم با دیگران را یاد بگیرد.
مراسماتی و قول و قرار هایی که صرفا بار مالی نا معقول اقتصادی را بر دوش طرفین تحمیل می کنند بهتر است از میان برداشته شده و جای خود را به آموزش و تربیت صحیح در راستای خانواده ای سالم، بدهد.

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در یکشنبه, 26 فروردین 1397 ساعت 6:30 ب.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.