گندم عامل عقب ماندگی هشترود

هشترود نیوز،

یادداشت هادی اسکندپور –

شنیدن این جمله جای بسی تامل و تعجب هم دارد. البته تاکیدا عرض می کنم تنها گندم عامل عقب ماندگی اقتصادی هشترود می باشد نه کشاورزی. و طبیعیست که کاشت و برداشت هرچه بیشتر آن در سطح کلان فقط برای کشورمان سود دارد. یکی از مشکلات پایه ای اقتصاد شهر ما وابستگی اقتصادی آن به گندم است و مادامی که اقتصاد یک شهر متغیرهایش وابسته به متغیرهای تولید گندم باشد با هر تغییر در متغیرهای تولید گندم، تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

اقتصاد تک بعدی شدیدا آسیب پذیر، ریسک پذیر و در نهایت ویرانگر است.

مادامی که فرد کاشت و برداشت و کلا فروش گندم را جهت تامین اقتصادی خانواده خود در نظر بگیرد از روی آوردن به چرخه بازار کار هشترود بصورت صنعتی ، تولیدی و خرید و فروش کالا سر باز خواهد زد، یا اختلالاتی اساسی در چرخه اقتصادی در ابعاد دیگر وارد خواهد کرد. شهرمان با نهادینه شدن اقتصاد تک بعدی متکی به گندم در طول ادوار گذشته اقتصاد فلجی را تشکیل داده که برای احیای صحیح آن نیاز به عظم جدی مسئولین در سطح کلان و حضور و تاثیر کارشناسان اقتصادی، دارد. جدایی از این امر این مورد یک خورده بورژوا را شکل می دهد که صاحبین مزارع گندم آن بهره اقتصادی مورد نظر خود از تولید را به صورت کامل نخواهند برد.

اما چگونه می شود این فرآیند را به جریان برد برد تبدیل کرد؟

اولین راه حل ایجاد حساب و صندوقی است که این درآمدهای تولید گندم به صورت حساب های کوتاه مدت یا بلند مدت در درون آن ریخته شود و به سرمایه گذاری در شهر اختصاص یابد.

دومین راه حل ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و صنایع روستایی است که یکی از بهترین روش های توسعه اشتغال و افزایش درآمدهای غیر کشاورزی در مناطق روستای به حساب می آید.

جدایی از دو مورد بالا می توان از پتانسیل های بالقوه شهرمان یعنی گردشگری و معادن نیز استفاده کرد.

سومین راه حل رونق صنعت گردشگری در شهرستان هشترود می باشد که خدا را شکر شهرمان از این بعد دارای پتانسیل های فراوان هست. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می تواند با در نظر گرفتن تمامی ابعاد در این خصوص شهرمان را از گرداب اقتصاد تک بعدی خارج کند.

چهارمین راه حل توجه به بحث معادن می باشد، زمین شهرستان هشترود( در کنار آن چاراویماق) به طور کل معدن و به عنوان بهشت معادن ایران معرفی شده اند که استفاده کارشناسی شده و صحیح از این امر نیز می تواند بر این جریان کمک کند.

و اما پنجمین راه حل جلب سرمایه گذار در بخش کارخانه ها و تولیدی ها در شهرک های صنعتی می باشد که ضمن کمک به اقتصاد هشترود از مهاجرت روز افزون کم کند.

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در یکشنبه, 01 مرداد 1396 ساعت 7:44 ب.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.