لاریجانی رییس مجلس، مطهری و پزشکیان نواب رییس ماندند

هشترود نیوز،

در جلسه امروز مجلس برای انتخاب هیات رئیسه جدید در سال دوم، علی لاریجانی با ۲۰۴ رای بازهم به کرسی ریاست مجلس تکیه زد. علی مطهری با ۱۶۳ رای و مسعود پزشکیان با ۱۷۹ رای نیز در سمت نواب رییس ابقا شدند. این انتخابات باعث ناکامی دوباره پایداری های مجلس شد که سعی داشتند، از دو نائب رییس به ویژه مطهری به هیات رییسه مجلس جلوگیری کنند.

آغاز دومین سال مجلس دهم گمانه‌هایی را برای حفظ ترکیب جاری یا اعمال تغییراتی در بخش‌های مختلف در اذهان عمومی به وجود آورده است به نحوی که سه فراکسیون امید، ولایی و مستقلین از چند روز قبل رایزنی‌های دو به دو را برای تعامل جهت ارائه لیست مشترک داشته‌اند.

پیشنهادات و گمانه‌هایی برای هیات رییسه جدید شامل گزینه‌های ۳-۳-۳، ۶-۶ و ۳-۹ و ۱۲ از سوی هر سه فراکسیون مطرح شده است و این گمانه‌ها در جلسات عصر روز گذشته و صبح امروز نیز در مجلس ادامه یافته است.
با وجودی که گفته می‌شود سه فراکسیون پیشنهاداتی مبنی بر نهایی شدن لیست‌های‌شان داشته‌اند اما تصمیم نهایی نمایندگان تا دقایقی دیگر در صحن علنی مجلس اتخاذ می‌شود.
جلسات مجمع عمومی سه فراکسیون امید، ولایی و مستقلین شب گذشته برگزار شد و هرکدام از فراکسیون‌های سیاسی مجلس طبق توافق صورت گرفته گزینه‌های خود را برای انتخابات امروز( چهارشنبه) هیات رییسه مجلس معرفی کردند.
آخرین توافق صورت گرفته بین سه فراکسیون مستقلین، ولایی و امید حفظ رئیس، معرفی دو کاندیدای نایب رئیسی از سوی فراکسیون امید و معرفی یک کاندیدای نایب رئیسی از سوی هر کدام از فراکسیون‌های مستقلین و ولایی و همچنین تقسیم سایر کرسی‌های هیات‌رئیسه به نسبت ۳-۳-۳ بوده است.
رئیس نواب رئیس سه عضو هیات رئیسه
فراکسیون امید علی لاریجانی مسعود پزشکیان، علی مطهری محمدعلی وکیلی، محمد قسیم عثمانی، فریده اولاد قباد
فراکسیون نمایندگان ولایی علی لاریجانی حمیدرضا حاجی‌بابایی اکبررنجبرزاده، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، محمدحسین فرهنگی
فراکسیون مستقلین علی لاریجانی هادی قوامی رسول خضری، بهروز نعمتی، غلامرضا کاتب
هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بوسیله رای مستقیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای یک دوره یک ساله انتخاب می‌شود و با توجه به آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تکرار اعضای هیئت رئیسه مجلس منع قانونی ندارد. رئیس مجلس، رئیس هیئت رئیسه نیز می‌باشد. رئیس مجلس وظیفه اداره مجلس را به عهده دارد و در صورت حضور نداشتن وی در جلسه به ترتیب نواب اول و دوم رئیس عهده دار این سمت هستند.
طبق آیین‌نامه‌های داخلی مجلس، هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی مرکب از رئیس، دو نایب رئیس، ۶ دبیر و سه ناظر می‌باشد. انتخاب رئیس با اکثریت مطلق آرای نمایندگان و انتخاب سایر اعضای هیأت رئیسه جداگانه و با اکثریت نسبی است.
برای انتخابات هیات رییسه سال دوم مجلس دهم، علی لاریجانی تنها کاندیدای ریاست مجلس است. هر سه فراکسیون مجلس بر تداوم ریاست لاریجانی به توافق رسیده اند و او را باید از هم اکنون ریاست مجلس برای یک سال دیگر قلمداد کرد. وی از سال ۱۳۸۷ تاکنون، رئیس مجلس شورای اسلامی است و از این حیث رکورددار است.
برای نواب رئیس نیز ۴ کاندیدا وجود دارد از فراکسیون مستقلین، هادی قوامی و از فراکسیون اصولگرایان ولایی حمیدرضا  حاج بابایی معرفی شده اند و فراکسیون امید هم علی مطهری و مسعود پزشکیان، نواب فعلی را نامزد کرده است.
برای دبیران هیئت رئیسه نیز از فراکسیون امید، محمدعلی وکیلی و فریده اولاد قباد، از فراکسیون اصولگرایان ولایی محمدحسین فرهنگی و سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی و اکبر رنجبرزاده و از فراکسیون مستقیلن غلامرضا کاتب نامزد شده اند.
برای سمت کارپردازی هیات رییسه نیز رسول خضری و بهروز نعمتی از فراکسیون مستقلین و محمدقسیم عثمانی از فراکسیون امید نامزده شده اند.

معرفی کاندیداهای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در سال دوم در صحن علنی

لاریجانی تنها کاندیدای ریاست مجلس
علی لاریجانی به عنوان تنها کاندیدای ریاست مجلس شورای اسلامی معرفی شد.
 با توجه به در دستور کار بودن انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، امیرحسین قاضی‌زاده عضو هیات رئیسه مجلس، علی لاریجانی را به عنوان تنها کاندیدای ریاست مجلس برای سال دوم مجلس دهم معرفی کرد.
پزشکیان، مطهری، حاجی‌بابایی و قوامی کاندیداهای نایب رئیسی مجلس
 امیرحسین قاضی‌زاده، مسعود پزشکیان، علی مطهری، حمیدرضا حاجی‌بابایی و هادی قوامی را به عنوان کاندیداهای نایب رئیسی مجلس معرفی کرد.
از میان کاندیداهای مطرح، دو نفر با رأی نمایندگان مجلس به عنوان نایب رئیس اول و دوم انتخاب خواهند شد.
کوهکن، عزیزی و لاهوتی برای شمارش آرای نواب رئیس به جایگاه هیات رییسه فرا خوانده شدند.
کاندیداهای دبیری هیات رئیسه معرفی شدند
قاضی زاده هاشمی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اسامی کاندیداهای دبیری هیات رئیسه را امیرآبادی، فریده اولادقباد، اکبر رنجبرزاده، محمدحسین فرهنگی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، غلامرضا کاتب، محمدعلی وکیلی و یوسف‌نژاد اعلام کرد.
یوسف نژاد با نظر عارف کاندیدای دبیری هیئت رئیسه مجلس شد
هنگامی که هیات رئیسه مجلس اسامی کاندیدای دبیری هیئت رئیسه مجلس را قرائت می‌کرد، علی اصغر یوسف نژاد ابتدا کاندیدا نشد اما تعداد زیادی از نمایندگان با صدای بلند از وی درخواست داشتند تا اعلام کاندیداتوری کنند.
لاریجانی که ریاست جلسه را بر عهده داشت اظهار کرد:  خود ایشان در اینجا حضور دارند، هرآنچه بگویند اعلام می‌کنیم.
پس از آن نیز ضمن این که نمایندگان زیادی از یوسف نژاد درخواست داشتند وی از جایگاه هیئت رئیسه به سمت صندلی محمدرضا عارف رفت و گفت‌وگوی کوتاهی با او داشت؛ و بعد از دقایقی یوسف نژاد به سمت هیئت رئیسه رفت و اعلام کرد که کاندیدای دبیری می‌شود.
نامزدهای کارپرداز هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی معرفی شدند
بهروز نعمتی، محمد قسیم عثمانی، رسول خضری، محمد آشوری، ناصری نژاد، اسدالله عباسی، محمودی شاه نشین و فیضی به عنوان کارپردازان و ناظران هیات رییسه مجلس در سال دوم مجلس معرفی شدند.
از بین این کاندیداها سه نفر به عنوان کارپرداز انتخاب می شوند.
پورابراهیمی، علیرضا رحیمی، برومندی، بنیادی و ساعی برای شمارش آرا به جایگاه هیات رییسه رفتند.
نتیجه رای گیری هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در سال دوم
لاریجانی رئیس مجلس ماند
علی لاریجانی از مجموع ۲۶۸ رای ماخوذه با ۲۰۴ رای به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی برای سال دوم مجلس دهم انتخاب شد.
آرای باطله ۶۴ رای اعلام شد.
علی لاریجانی سابقه ریاست در دوره های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه نهاد قانون گذاری دارد.
لاریجانی پس از اینکه نتایج آرا اعلام شد، ابراز امیدواری کرد که برای اداره کشور توفیق داشته باشد و خطاب به نمایندگان گفت: صمیمانه تشکر می‌کنم.
مطهری و پزشکیان نواب رئیس مجلس ماندند
علی مطهری و مسعود پزشکیان به عنوان نواب رییس برای سال دوم مجلس دهم انتخاب شدند.
علی مطهری با ۱۶۳ رای و مسعود پزشکیان با ۱۷۹ رای به عنوان نواب رییس برای سال دوم مجلس دهم انتخاب شدند.

مطهری و پزشکیان در سال اول مجلس دهم نیز نواب رییس مجلس بودند.

علاوه بر علی مطهری و مسعود پزشکیان، حمیدرضا حاجی‌بابایی و هادی قوامی نیز کاندیدای انتخابات نایب رییسی مجلس بودند که به ترتیب با  ۱۰۷ رای و  ۶۷ رای حائز اکثریت آرا نشدند.
آشوری، نعمتی و عباسی کارپردازان هیات رئیسه مجلس شدند
برای انتخاب ناظران هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در سال دوم مجلس دهم ههم رأی گیری شد که محمد آشوری تازیانی با ۱۶۴رای،  بهروز نعمتی با ۱۲۹ رأی و  اسدالله عباسی با ۱۲۲رأی از مجموع ۲۷۶رای ماخوذه، توانستند اکثریت آرا را به دست آورند.
رسول خضری ، مجید ناصری نژاد ، محمد محمودی شاه نشین ، محمد فیضی و محمد قسیم عثمانی دیگر کاندیداهای انتخاب ناظران هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در سال دوم مجلس دهم بودند.
دبیران هیات رئیسه مجلس انتخاب شدند
نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای انتخاب دبیران هیات رئیسه دائم نهاد قانونگذاری در سال دوم فعالیت دهمین دوره مجلس رای گیری کردند که اکبر رنجبرزاده با ۱۸۳رای، محمدحسین فرهنگی با۱۸۲رای، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی با۱۷۹٫رای،  غلامرضا کاتب با ۱۷۸رای، محمدعلی وکیلی با۱۷۱رای و احمد امیرآبادی با۱۶۵ رای از مجموع ۲۷۷رای ماخوذه توانستند اکثریت آرا را به دست آورند.
گفتنی است علی اصغر یوسف نژاد و فریده اولاد قباد نیز به عنوان کاندیدای دبیری هیات رئیسه نام‌نویسی کرده بودند، که به ترتیب با ۱۵۲ رای و ۱۴۱ رای کسب نمودند.
رییس نواب رییس دبیر ناظر
علی لاریجانی مسعود پزشکیان(امید)، علی مطهری(امید) اکبر رنجبرزاده(ولایی)، محمدحسین فرهنگی(ولایی)، امیرحسین قاضی زاده هاشمی(ولایی)، غلامرضا کاتب(مستقلین)، محمدعلی وکیلی(امید)، احمد امیرآبادی فراهانی(ولایی) محمد آشوری(مستقلین)، بهروز نعمتی(مستقلین) و اسدالله عباسی(ولایی)

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در چهارشنبه, 10 خرداد 1396 ساعت 12:05 ب.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.