علائم و نشانه های ابولا

هشترود نیوز،

علائم و نشانه‌های ابولا مدت زمان قرار گرفتن در معرض ویروس و توسعه علائم (دوره کمون) بین ۲ تا ۲۱ روز است. اما اغلب موارد مشاهده شده این بیماری بین ۴ تا ۱۰ روز است. با این حال، برآوردهای اخیر بر اساس مدل ریاضی پیش بینی شده است که در حدود ۵٪ از موارد، ممکن است بیشتر از ۲۱ روز زمان ببرد.

علائم ابولا معمولاً با یک مرحله شبه آنفلوآنزا که ناگهانی است، شروع می‌شود که با احساس خستگی، تب، ضعف شروع، کاهش اشتها، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، گلودرد همراه است. درجه تب معمولاً بالاتر از ۳۸٫۳ درجه سانتی گراد (۱۰۰٫۹ ° F) می‌رود. به همین دلیل است که اغلب، تب همراه با عارضه‌هایی مثل استفراغ، اسهال و درد شکم به همراه است. بعد مدتی، تنگی نفس و درد قفسه سینه ممکن است رخ دهد، همراه با تورم، سردرد و گیجی. در حدود نیمی از موارد، در پوست ممکن است، بثورات ماکولوپاپولر (منطقه قرمز مسطح پوشش داده شده با برجستگی کوچک) دیده شود، که ممکن است بین ۵ تا ۷ روز بعد دیده شود که این نشان از توسعه بیماری است.

در برخی موارد، خونریزی داخلی و خارجی ممکن است رخ دهد. این به طور معمول پنج تا هفت روز پس از علائم برای اولین بار آغاز می‌شود. در همه افراد الوده شده نشانه‌هایی از لخته شدن خون مشاهده می‌شود. در ۴۰-۵۰ درصد از موارد افراد مبتلا به این ویروس خونریزی از غشاهای مخاطی گزارش شده است و این ممکن است در استفراغ، خون، سرفه کردن خون و، یا حضور خون در مدفوع مشاهده شود. خونریزی به داخل پوست رخ می‌دهد پتشی، پورپورا ایجاد می‌شود، یا هماتوم (به ویژه در اطراف محل‌های تزریق سوزن) دیده می‌شود. خونریزی به سفیدی چشم نیز ممکن است رخ دهد. این از نوع خونریزی سنگین غیر معمول است و اگر این خونریزی‌های داخلی رخ بدهد در داخل دستگاه گوارشی اتفاق می‌افتد.

بهبودی بین ۷ و ۱۴ روز پس از شروع علائم آغاز خواهد شد. کسانی که زنده می‌مانند اغلب نشانه‌هایی مثل درد مفاصل، التهاب کبد، کاهش شنوایی، و علائم اساسی مانند احساس خستگی، ادامه ضعف، کاهش اشتها، همراه داشته باشند.

مرگ، اگر اتفاق بیفتد، به طور معمول بین ۶ تا ۱۶ روز پس از شروع علائم و اغلب به دلیل فشار خون پایین و از دست دادن مایع رخ می‌دهد. به طور کلی، خونریزی نشان دهنده نتیجه بدتر و وضع بحرانی است و این از دست رفتن خون ممکن است منجر به مرگ شود. بیماران اغلب در کما، در نزدیکی پایان زندگی هستند.

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در چهارشنبه, 13 اسفند 1393 ساعت 4:25 ب.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.