ابولا در تبریز از شایعه تا واقعیت

هشترود نیوز ،

رئیس بیمارستان علوم پزشکی تبریز گفت: شایعه ورود بیماری آبولا به کشور و همچنین آذربایجان شرقی کذب محض است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین صومی عصر شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام یافته این دانشگاه برای کنترل بیماری آنفولانزا در استان گفت: ورود بیماری آنفولانزا به استان که با تغییر آب و هوا قابل پیش بینی بود باعث ایجاد شایعات زیادی در فضاهای مجازی درمورد ورود بیماری آبولا به استان شده است که همه کذب است و واقعیت ندارد.

وی با بیان اینکه آنفولانزا انواع مختلفی دارد که برخی ها حاد و برخی دیگر اثرات خفیفی بر بدن دارند، گفت: شش درصد از مراجعه کنندگان در استان که برای سرماخوردگی به پزشک می روند دچار ویروس آنفولانزا هستند که لازم به توصیح است این ویروس خود محدود شونده است.

صومی با تاکید بر اینکه گسترش این ویروس در استان از پاییز شروع شده و تا اواخر زمستان ادامه می یابد، گفت: متاسفانه در دو هفته اخیر هشت نفر از هم استانی های ما در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

وی با اشاره به اینکه آمار سال قبل نیز در این خصوص ۱۵ نفر بود، گفت: نوع خاصی از این نوع ویروس وجود دارد که برای پیرمردان، کودکان و افراد با مشکلات تنفسی و ریوی می تواند بسیار خطرناک باشد که توصیه می شود در صورت بروز علائم به مراکز درمانی مراجعه شود.

صومی مراقبت های فردی و شستن مداوم دست ها با آب و صابون را از راه های عدم ابتلا به این ویروس عنوان کرد و ابراز داشت: در استان آذربایجان شرقی همچنین هیچ گونه موردی از آنفولانزای خوکی و مرغی مشاهده نشده است.

——————————————————————————–

۲-

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت به مباحث مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر مشاهده مواردی از ابولا در کشور پاسخ داد.

دکتر محمود نبوی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره شایعات اخیر در زمینه مشاهده مواردی از ابولا در کشور و از جمله در تبریز که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، گفت: به هیچ عنوان مشاهده مواردی از ابولا در کشور را تایید نمی‌کنم. ابولا چگونه می‌تواند از گینه بال زده و وارد ایران شود‍!

نبوی با اشاره به سفر خود به تبریز تاکید کرد: به هیچ وجه مورد ابولا در کشور و در تبریز دیده نشده، اما از آنجا که اپیدمی آنفلوآنزا در تبریز و سایر شهرها وجود دارد؛ ظاهرا در تبریز فردی که آگاهی درستی نداشته با دیدن یک مورد بیماری آنفلوانزا لباس حفاظتی کامل پوشیده و بعد از آن شایعه شده که ابولا بوده، در صورتی که چنین چیزی نیست.

وی همچنین در پاسخ به شایعاتی مبنی بر ورود میوه‌های آلوده به ویروس ابولا تصریح کرد: اصلا چنین چیزی نیست و این موضوع شایعه است. این شایعات همیشه وجود داشته و متاسفانه میان مردم وحشت ایجاد می‌کند. محال است خفاش میوه‌خوار روی میوه‌ای نشسته باشد و ترشحاتش روی میوه بریزد سپس آن میوه بار کشتی شده و وارد ایران شود.

نبوی در ارزیابی وضعیت ابولا در جهان و ایران با بیان اینکه خیلی بعید است ابولا وارد ایران شود و تا به حال موردی دیده نشده، اظهار کرد: ابولا در جهان در حال فروکش کردن است. در ایران نیز ترددی به کشورهای درگیر ابولا وجود ندارد؛ زیرا اغلب کشورهایی هستند که در حال جنگ بوده و به طور عادی، برای توریسم و برای کار کسی از ایران به این کشورها سفر نمی‌کند. این اپیدمی در جهان نیز در حال کم شدن است.

وی در همین راستا با بیان اینکه ترس ناشی از ورود ابولا خطرسازتر است، ادامه داد: خطری که در این زمینه می‌تواند وجود داشته باشد این است که اگر کسی به یک بیماری جدی یا آنفلوانزا دچار شود به او بگویند ابولاست و هیچکس طرف بیمار نرفته و او از بیماری خود از بین برود یا زمانی که به بیمار بگوییم به ابولا مبتلاست و او از ترس داشتن ابولا سکته کند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت در ادامه در مورد اپیدمی آنفلوانزا نیز گفت: با توجه به فصل سرما، آنفلوانزا در کشور شایع است و مبتلایان به ضعف سیستم ایمنی، در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در خطر ذات‌الریه قرار می‌گیرند. هر سال میزانی مرگ و میر هم به دنبال این موضوع داریم.

نبوی تاکید کرد: البته میزان آنفلوانزا بیش از حد معمول نیست. دی ماه موج B این اپیدمی را در کشور داشتیم و در حال حاضر موج H3N2 را شاهدیم و تا زمانی که هوا سرد بماند، این روند ادامه دارد. پیش بینی می‌کنیم که این اپیدمی تا پایان اسفند ماه ادامه یابد.

——————————————————————————–

۳-

کتر علی عبادی در گروه قوجا تبریز در پاسخ به نگرانی ها گفت: این موضوع، موضوع مهمی نیست و روند درمان بیماری مشابه سنوات گذشته است و آنفولانزا در گروه های پرخطر با مرگ و میر بیشتر همراه است. این نوع آنفولانزا، آنفولانزای فصلی بوده و علت حساس شدن موضوع مرگ هایی با علت زمینه ای بوده است.

وی در مورد عکس های منتشر شده در شبکه های اجتماعی که نشان می دهد پرستاران با پوشش ایمنی بالا به معاینه بیماران می پردازند گفت: احتیاط، استاندارد گروه پزشکی ای که با جامعه بیمار بدحال کار می کند است ولی در این خصوص زیاده روی شده و تنها استفاده از ماسک N95 و دستکش برای معاینه کافی بوده است.

دکتر علی عبادی همچنین تاکید کرد: آنفولانزا همه ساله وجود دارد و پیچیدگی در این است که هر سال ژنوتایپ آن تغییر می کند. همچنین اکثر آنفولانزاها نوع B هستند که هرساله با شروع فصل پاییز شیوع پیدا می کند که خوشبختانه هیچ کدام از آن ها کرونا یا H5 نیستند. زیرا این دو بیماری با مخاطرات  بیشتری همراه  است.

وی همچنین ضمن تاکید در پیشگیری این نوع بیماری ها گفت: مردم علاوه بر رعایت استاندارد باید از تزریق بی مورد کورتن ها هم جدا جلوگیری کنند.

دکتر عبادی در خصوص واکسینه نشدن شهروندان به واکسن این بیماری گفت: واکسن تولید شده از سوش های سال پیش درست می شود که این واکسن یک ماه نیم قبل به بیمارستان ها توزیع شده و همکاران اورژانس و بخش های ویژه واکسینه شده اند البته واکسیناسیون عمومی هیچ جای دنیا توصیه نمی شود و گروه هدف واکسیناسیون، افراد پرخطر و در معرض خطر هستند. این واکسن ساخته شده برای ویروس سال پیش است که به علت تغییر شکل ویروس طی سال جاری معمولا موثر نیست.

همچنین دکتر شبستری پزشک و معاون سیاسی- امنیتی استانداری آذربایجان با حضور در این گروه و با هدف پاسخگویی به نگرانی های شهروندان تبریزی گفت: همانطور که آقای دکتر عبادی گفتند اصلا جای نگرانی وجود ندارد و در جلسه دیروز کاملا اوضاع بررسی شده است و اگر کوچکترین مسئله ای بود بدون اینکه کتمان کنیم به مردم اطلاع می دادیم. طبق آخرین اطلاعاتی که در مورد این حوادث گرفتم در برخی استان ها دیده شده که آنفولانزاها اکثرا نوع A و نوع B هستند.

وی تاکید کرد: در اینکه مسوولان و دست اندرکاران مراکز درمانی و بهداشتی حساسیت لازم را دارند نباید شک کرد و قطعا اطلاع رسانی دقیق و حساب شده بدون ایجاد تشویش و نگرانی می تواند آمار بیماری ها را پایین بیاورد.

وی در افزود: متاسفانه در دولت گذشته این مشکل وجود داشت که هر وقت مسئله ای را تکذیب می کردند حتما عکس آن اتفاق می افتاد. وظیفه مسئولان این است اعتماد را که سرمایه اجتماعی دولت منتخب است به جامعه برگردانیم و هر چه زودتر در رابطه با بحث های پیشگیری به مراکز تجمعی از قبیل پادگان ها، مدارس و دانشگاه ها توصیه های لازم را بدهیم.

دکتر ایوب یعقوب دوست یکی دیگر از اساتید دانشگاه علوم پزشکی تبریز با رد ادعای شیوع بیماری ابولا و آنفولانزای خوکی در گروه قوجا تبریز گفت: درمان بیماری آنفولانزا ساده است و جای نگرانی درمورد شیوع این نوع بیماری نیست. متاسفانه بعضی کادر بیمارستان ناآگاهانه به بعضی شایعات دامن می زنند. در بیست روز اخیر که شایعات شروع شد حدود ۶۰۰ بیمار را ویزیت کردم که نود درصد موارد سرما خوردگی بوده و این درحالیست که اطلاع رسانی درست برای پیشگیری آمار بیماری ها را پایین می آورد.

وی از مسوولان شهری خواست نسبت به ارائه آموزش های بهداشتی فردی و گروهی اقدامات لازم را انجام دهند.

—————-

و واقعیت این بود که این امر تنها یک شایعه ای بیش نیست .

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در پنج شنبه, 30 بهمن 1393 ساعت 7:20 ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    امیدوارم همین طور باشه که میگین !!!!

    View Comment
نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.