حمله هوایی اردن به داعش

هشترود نیوز ،

اردن به قتل خلبان اردنی که به اسارت تروریست‌های داعش درآمده و زنده سوزانده شد، با حمله‌های هوایی واکنش نشان داد.

نیروی هوایی اردن حمله به مواضع داعش را آغاز کرده است. یک نماینده دولت اردن این خبر را پنج‌شنبه اعلام کرد.

داعش روز سه‌شنبه (۳ فوریه) یک خلبان ۲۶ ساله اردنی بنام “معاذ الکساسبه” را در قفسی زنده سوزانده و ویدئوی سوزاندن وی را منتشر کرد. خلبان اردنی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ در سوریه به اسارت داعش درآمده بود.

در واکنش به این عمل، دولت اردن نیز چهارشنبه (۴ فوریه) یک عضو القاعده و یک زن به نام “ساجده الرشاوی” را که داعش خواستار آزادی‌اش شده بود، اعدام کرد. همچنین ملک عبدالله دوم اعلام کرد که “جنگی بیرحمانه” را علیه داعش به پیش خواهد برد. پادشاه اردن گفت: «پاسخ اردن و ارتش آن، پس از اتفاقی که برای فرزند این کشور افتاده، بسیار سخت خواهد بود.»

به گزارش بی بی سی، روز پنجشنبه نیروی هوایی اردن تصاویری منتشر کرد که جنگنده‌های این کشور را با بمب‌هایی که آیات قرآن و یا نام معاذ الکساسبه بر آنها نوشته شده بود نشان می داد.

مقام‌های اردنی می گویند در دور تازه حملات این کشور علیه مواضع داعش، “انبارهای تسلیحاتی و پایگاه‌های آموزشی” این گروه را هدف قرار داده اند.

به گزارش دویچه وله، اردن در گذشته به طور مرتب در حمله‌های هوایی علیه مواضع داعش در سوریه شرکت کرده است. این حمله‌ها بخشی از عملیات تهاجمی به فرماندهی نیروهای نظامی آمریکایی علیه داعش در عراق و سوریه بوده‌اند.

نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، در مکالمه‌ای تلفنی با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، پیشنهاد کرد که نیروهای نظامی دو طرف در مبارزه‌مشترک علیه داعش شرکت کنند.

نتانیاهو از تصمیم اردن برای اعزام دوباره سفیر اردن به سرزمین های اشغالی، سه ماه پس از آن‌که از فراخوانده شده بود، ابراز خرسندی کرد. اردن با فراخواندن سفیر خود از سرزمین های اشغالی به عملکرد اسرائیل در بیت المقدس اعتراض کرده بود.

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در شنبه, 18 بهمن 1393 ساعت 10:07 ق.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.