هشترود نیاز به پتروشیمی ندارد

هشترود نیوز –

با طرح چند سوال کوچک از کارشناسان اقتصادی کشور  که شرح مفصل آن در زیر به حضور شما همشهریان عزیز ارائه خواهد گردید . به این نتیجه خواهیم رسید که در حال حاضر شهرستان هشترود نیاز به  وجود پتروشمی ندارد .

با توجه به اینکه طرح پتروشیمی طرحی دیر بازده می باشد و همه کارشناسان امر بر این امر واقف هستند که شهرستان محرومی مثل هشترود در اولویت اول نیاز به طرح های زود باز ده مثل پادگان نظامی – دانشگاه ملی – و امثال ذوب آهن ها دارد . طرح‌ زودبازده به خودی خود مقوله جدا از بحث سرمایه‌گذاری نیست . طرح سرمایه گذاری چه بزرگ، چه کوچک، چه زودبازده، چه دیر بازده، چه کاربر و چه سرمایه‌بر‌،‌ باید دارای توجیه فنی و اقتصادی باشد در غیر اینصورت عاملی برای هدر رفتن سرمایه‌های ملی و مشکلات فراوانی خواهد بود که این طرح خود بیشتر سرمایه بر هست و این مباحث از اصول اولیه و اثبات شده علم اقتصاد است و نیازی به بحث بیشتری ندارد.در طرح‌های بزرگ و دیر بازده ممکن است دو تا سه سال سرمایه‌گذاری انجام شود و بعد از آن به ثمر بنشیندکه عمر باید کفاف بدهد و فکر جواب ، که چرا طرحی زود بازده برای اشتغال جوانان انجام نشد و طرحی مثل طرح پتروشیمی که نیاز به ده ها سال کار و تلاش دارد تا راه اندازی شود چه برسد به بازده آن برای ما و شهرمان و یا اشتغال زایی آن.

ما مخالف طرح پتروشیمی نیستیم . بحث اصلی ما این است که مسئولین انرژی و توان خود را ابتدا صرف طرح های زود بازده کرده و در اولویت بعدی این طرح نیز خود بزرگ و مهم می باشد.

به طور کلی در این شرایط اقتصادی شهرمان  انتخاب طرح‌های کاربر و اشتغال‌زا مثل پادگان نظامی – دانشگاه ملی – و امثال ذوب آهن ، مناسب‌تر از طرح‌های سرمایه‌ای مثل طرح پتروشیمی است .

خبر نگار

هادی اسگندرپور

کارشناس راهنما دکتر مردوخی

 

 

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در دوشنبه, 11 دی 1391 ساعت 1:54 ب.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.