طرفهای مذاکره علاقه مند دستیابی به توافق

هشترود نیوز ،

معاون وزیر خارجه کشورمان گفت: مذاکرات هشت ساعته وزرای خارجه ایران و امریکا که در چند نوبت صورت گرفت، بسیار فشرده، صریح و جدی بود به گونه ای که همه موضوعات بار دیگر مرور و آخرین مواضع ردوبدل شد.  

سید عباس عراقچی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی واحد مرکزی خبر به ژنو افزود: در بعضی از موضوعات کارشناسان هم به جلسات مذاکرات ملحق شدند

و در مجموع قرار شد مذاکرات پنج شنبه در سطح معاونان وزرای خارجه ادامه یابد. وی با اشاره به برنامه کاری دکتر ظریف و سفر وی به چند کشور اروپایی افزود: وزیر امورخارجه صبح پنج شنبه ژنو را به مقصد برلین آلمان ترک خواهد کرد و پس از آن به فرانسه خواهد رفت.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا دیدارهای دوجانبه ظریف و کری راه را برای نشست های معاونان و کارشناسان ترسیم خواهد کرد گفت: این خیلی طبیعی است. وقتی که روسا ملاقات می کنند مسیر را برای معاونان و کارشناسان خود روشن می کنند و چارچوب مباحث مشخص تر می شود.

هنوز با توافق فاصله داریم

معاون وزیر خارجه کشورمان افزود: مهم این است که مذاکرات در فضای کاملا جدی و صریح جریان دارد و اراده دو طرف برای رسیدن به توافق، مشخص است، اما اینکه آیا توافقی که هر یک از طرفها می خواهند به آن برسند، مورد توافق دیگری هم باشد، کار سختی است و هنوز با آن فاصله داریم، با این همه تلاش ها ادامه دارد اما هنوز برای قضاوت درباره نتایج مذاکرات زود است.

وی در پاسخ به این سوال که ایا ایده های جدیدی در این جلسات مطرح شده است گفت: به طور مسلم در هر جلسه ای ایده هایی مطرح می شود که برخی جدید و بعضی تکراری هستند و این طبیعی است، اما تا وقتی طرفها در همه موضوعات به توافق نرسند در حقیقت در هیچ موضوعی به توافق نرسیده اند.

عراقچی با بیان اینکه کار بسیار سخت و پیچده ای در حال انجام است،افزود: علت اصلی آن این است که موضوعات متنوع و بسیار متعددی وجود دارد به گونه ای که یک سوی آن بحث تحریم هاست و در سوی دیگر بحث برنامه صلح امیز هسته ای ایران است که این برنامه خود ابعاد مختلفی را چون راکتور اب سنگین، برنامه غنی سازی، تاسیسات مختلف و بحث نظارت ها شامل می شود که به واسطه وجود ابعاد مختلف و پیچیده اش، باعث نگرانی های دوطرف در همه موضوعات شده است.

وی در ادامه گفت: البته طرفهای مذاکره کننده هم متنوع هستند. در مقابل جمهوری اسلامی ایران، شش کشور هستند که اتحادیه اروپا هم به نوعی وجود دارد، بهر حال همه اینها مذاکرات را پیچیده کرده و یکی از علل طولانی شدن آن، همین موارد است.

امیدواریم در نهایت به توافقی جامع برسیم

وی افزود: با اینحال تلاش ها ادامه دارد و امیدوار هستیم در نهایت به توافقی جامع برسیم.

عراقچی درباره رویکرد امریکا در این مذاکرات گفت: بهرحال جدیتی که در این مذاکرات لازم است در فضای مذاکرات شاهد هستیم. همانطور که ایران جدی هست همه طرفهای مذاکره کننده هم جدی هستند. ما قبل از مذاکره با امریکایی ها با مقامات روسیه و شخص معاون وزیرخارجه آن کشور یک روز کامل در تهران مذاکره داشتیم و ان جدیت را در آنجا هم احساس کردیم.

وی در پایان گفت: فضای مذاکرات کاملا جدی و صریح است و طرفها علاقه مند به رسیدن به توافق هستند. اما نفس توافق به دلایلی که اشاره شد کار مشکلی است.

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در پنج شنبه, 25 دی 1393 ساعت 9:57 ق.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.