در را به روی قاتل نامرئی ببندیم…

هشترود نیوز – در را به روی قاتل نامرئی ببندیم...

فصل سرما كه می آید نگرانی مردم افزایش می یابد، مبادا قاتل خاموش بی سر و صدا وارد خانه شود و زندگیمان را نابود كند.

خیلی ها هنگامی كه زمستان تمام می شود و بخاری هایشان را جمع می كنند دست به سوی آسمان بلند و به خاطر جان سالم بردن از شر مونوكسید كربن خدا را شكر می كنند.

توصیه های ایمنی مسوولان و بی توجهی و سهل انكاری مردم راه به جایی نمی برد و همه روزه شاهد اخباری تاسف بار از جان باختن هموطنانمان در اثر گازگرفتگی هستیم.

به گزارش اداره كل پزشكی ‌قانونی آذربایجان‌شرقی، در نیمه نخست امسال 13 نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوكسیدكربن(پنج زن و هشت مرد) در این استان جان خود را از دست داده اند، این در حالی است كه در مدت مشابه سال گذشته مرگ و میر ناشی از مسمومیت با گاز منوكسیدكربن 20نفر(شش زن و 14 مرد) بوده كه این امر كاهش مسمومیت ناشی از مونوكسید كربن در سال جاری را نشان می دهد.

البته، به طور معمول با آغاز فصل سرما و استفاده از بخاری های گازسوز آمار مسمومیت های ناشی از مونوكسید كربن افزایش می یابد.

مونواكسید كربن 250 مرتبه بیشتر از اكسیژن متمایل به اتصال به هموگلوبین خون است بنابراین بالا رفتن میزان این گاز در محیط موجب جایگزینی آن به جای اكسیژن و بافت های بدن با كمبود اكسیژن مواجه می شود.

افزایش و تجمع این گاز در بدن می تواند باعث ضعف عمومی سیستم عصبی مركزی از جمله مركز كنترل تنفس شده، سردرد، اغتشاش شعور، كما و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.

در فصل سرما بی‌توجهی به نكات ایمنی در استفاده از شومینه، بخاری و كباب پز می‌تواند باعث مسمومیت با گاز مونواكسید كربن شود.

با افزایش سرمای هوا، موارد ناشی از مسمومیت با گاز مونواكسید كربن افزایش می‌یابد، گفت: برای جلوگیری از مسمومیت با گاز مونواكسید كربن باید از افراد آشنا با وسایل گرمایشی برای وصل كردن بخاری استفاده و از سالم بودن دودكش آن اطمینان حاصل كرد.

فرد مسموم شده توسط مونواكسید كربن را باید به سرعت از محیط آلوده به این گاز، خارج و به هوای آزاد منتقل كرد.

با وجود هشدارهای لازم از سوی كارشناسان، متاسفانه از آنجایی كه مسمومیت با گاز مونوكسیدكربن غیرقابل حس و لمس، بی‌بو و بی‌رنگ است مردم كشنده بودن آن را باور ندارند و به راحتی تسلیم و قربانی آن می‌شوند.

مسمومیت با گاز مونواكسید كربن علایمی شبیه به سرماخوردگی دارد و فرد را دچار آب ریزش بینی، سردرد و سوزش چشم می كند و مردم باید دقت كنند كه اگر در یك زمان چند نفر در داخل یك محیط بسته دچار علایم بالا شوند به احتمال زیاد در خطر گاز مونواكسید كربن قرار دارند.

كسی كه با گاز مونواكسید كربن دچار مسمومیت شده باشد لازم است به سرعت او را از محیط آلوده به این گاز، خارج كرد و در تماس با هوای آزاد گذاشت.

در مسمومیت های شدید باید به مصدوم تنفس مصنوعی داده شود و چنانچه مقدور باشد تنفس با اكسیژن بر تنفس با هوای آزاد ارجحیت دارد.

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در چهارشنبه, 08 آذر 1391 ساعت 9:21 ق.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.