تفاوت بین روزنامه و کاغذ پاره

هشترود نیوز –

ادم های زیادی هستند که گاه مطلبی می نویسند و چند تکه خبر از این طرف و آن طرف جمع می کنند ، می فرستند و خود را روزنامه نگار می دانند !  آیا واقعا این اشخاص روزنامه نگار هستند ؟ اگر این اشخاص روزنامه نگار هستند به چه صورت می توان آنها را از روزنامه نگاران واقعی که به طور حرفه ای برای روزنامه و مجله های داخلی کار می کنند جدا کرد ؟

ما در اینجا خلاصه وار تفاوت بین یک روزنامه با یک کاغذ پاره و یک روزنامه نگار با یک فرد عادی را شرح می دهیم .

روزنامه چیست ؟ : این واژه، نام عمومی نشریاتی است که برای انتشار اخبار، آرا و نظرها، اعلانات، و دیگر اطلاعات مورد توجه مردم در فواصل زمانی منظم (اغلب روزانه)، در صبح یا عصر یا هردو نوبت انتشار می‌یابد؛ درباره موضوع‌های روز به بحث می‌پردازد؛ و مخاطب آن ممکن است ساکنان شهری کوچک یا بزرگ، استان، کشور، و حتی یک قاره یا کل کره زمین باشد. (( آرایی اردکانی، کبری. “مسائل مربوط به نشریات ادواری”. کتابداری. دفتر ششم (۱۳۵۵): ۲۵-۳۲؛))

اصول خلاطه وار یک روزنامه :

۱- اصول صفحه آرایی (مخصوصا صفحه اول ) ۲ – انواع صفحه آرایی ( صفحه آرایی ویترینی – طولی یا عرضی – قرینه ) ۳- تعداد ستونها ، تعداد سطرها اندازه فونتها  ۴- طراحی مطلب بدون عکس ۵- جایگاه عکس در مطلب (عکس عمودی باشد یا افقی ، شخصی باشد یا عمومی – مطلب با دو عکس ) ۶- شیوه های روزنامه نگاری ( روزنامه نگاری عینی – تشریحی – تحقیقی – توسعه)

و اما با تفاسیر مختصری که در بالا ذکر شد هر گونه کاغذ بزرگی که اصول اولیه یک روزنامه را نداشته باشد و مجوز لازم از ارگان مربوطه دریافت نکرده باشد ، لاجرم نام کاغذ پاره باید بر آن نهاد .

روزنامه نگار کیست ؟ :

روزنامه نگار کسی هست که آموزشهای لازم و تخصصی را در زمینه کار پیچیده انتشار یک روزنامه دیده است و این در مورد آماتورها مطرح نیست.

  اما یک روزنامه نگار در حین آموزشها چه چیز هایی را می آموزد ؟ (به صورت خلاصه وار ) ۱- ارزش خبری (۱- دربرگیری ۲- شهرت ۳- برخوردها ۴- شگفتی ها ۵- بزرگی و فراوانی ۶- مجاورت) ۲- عناصر خبر (۱- که ؟ ۲- کجا ؟ ۳- کی ؟ ۴ – چه ؟ ۵- چرا؟ ۶- چگونه؟ ) ۳- فرایند رویداد خبر ۴- معیارهای گزینش خبر ۵- تعریف خبر .۶- سبک های خبر نویسی ( ۱- هرم وارونه ۲- سبک تاریخی ). تفاوت خبر با تفسیر ، تشریح و تحلیل .۷- تیتر خبر و قواعد تیتر نویسی انواع تیتر و قواعد نوشتن آنها ۸- لید خبر و انواع آن و قواعد لید نویسی  ۹- متن خبر و راعیت نگارش صحیح در خبر  ۱۰- مصاحبه ، انواع مصاحبه و قواعد مصاحبه (مصاحبه خبری ، مصاحبه تفسیری ، مصاحبه گروهی ، مصاحبه هدایت شده و هدایت نشده . مخصوصا فرق انشا با مصاحبه را می داند) ۱۱- فرق اطلاعیه با خبر ۱۲- شیوه های نگارش سخنرانی ها ۱۳- تنظیم انواع اخبار ( حوادث ، ورزشی ، فرهنگی هنری و غیره ) ۱۴ – تفاوت بین  اخبار کذب و صحیح را بداند ۱۵- گزارش نویسی و غیره

و اما با تفاسیر مختصری که در بالا ذکر شد هر فردی که بدون گزراندن دوره حرفه ای روزنامه نگاری اقدام به نگارش انشاء و یا دست نوشته با نام روزنامه نگار و یا خبرنگار کند ، توهینی واضح به جامعه خبرنگاران ، روزنامه نگاران و رشته خبرنگاری انجام داده است .

یادداشت : علی اسکندرپور دانش آموخته خبرنگاری در باشگاه خبرنگاران جوان استان آذربایجان شرقی

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در سه شنبه, 11 آذر 1393 ساعت 9:38 ق.ظ

۶ نظر

نظر -49 - 0 از 6اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  مطالب جالب وخام است دوستان واین خبرنگار جوان توجه لازم به این موضوع را داشته باشند که خبرنگار کسی که خبر را به نگارش در اورده ودر مقابل ان مسئول پاسخگویی از طرف هر شخص حقیقی وحقوقی است خبری باید درج شود که جنبه اگاهی ویاداوری وگاهی تذکر را به دنبال داشته باشد حال فارغ از ادبیات نوشتاری ودستور زبان تحریری ان .حال سوال در بحث انتقاد ودرج خود نمایی وکاربردی کردن این مطلب جای سوال پیش میاید که انتقاد کننده وانتقاد شونده چه منافعی ازین موضوع برده وحاصل این مورد چه سودی عاید خوانند می کند ؟ سوال بعدی مورد انتقاد چه بوده وجواب نقد شونده چه بود

  View Comment
 2. 0

  آقای اسکندر پور من نمی دانم از چه و از چه کسی ناراحتی ولی نوشته شما ناقص است از این جهت که اولا قرار نیست روزنامه نگار حتما روزانه مطالبش را بنویسد دو ماً برای بی ارزش جلوه دادن کار دریگران ، استفاده از یک پاراگراف از کتاب خبرنگاری و یا روزنامه نویسی درست نیست.مثلا کسی که ماهنامه ، هفته نامه یا حتی گاه نامه می نویسد، روزنامه نویس نیست؟ نه دوست عزیز صرف گذراندن یکی دو دوره خبرنگاری و روزنامه نویسی آدم روزنامه نویس نمی شود.این مطالعه و تلاش و علاقه است که در کنار این دوره رهای تخصصی کارساز خواهد بود.آیا فکر می کنی روزنامه نویس های مطرح ما در ۵۰ سال قبل کلاس رفته بودند؟ایا فکر می کنی ایا همه شاعران و نویسندگان ادبیات خوانده اند؟ نه جانم نوشتن چه در قالب خبر و چه در قالب رمان و روزنامه به علاقه ، مطالعه و پیگیری و در درجه بعد دوره های آموزشی وابسته است.

  در ضمن دوست عزیز جواب انتقاد را با انکار نمی دهند یادت باشد.
  ———————
  جواب مدیریت سایت :
  با سلام و تشکر از حسن توجه جنابعالی به مطلب نگاشته شده . جناب آقای مهدی لازم به ذکر است تمامی اساتید رشته خبرنگاری متفق القول هستند که یک خبرنگار با یک مخبر تفاوت اساسی دارد. چرا که در کتب مورد تدریس خود در دانشگاه به صراحتا تاکید دارند که خبرنگار کسی است که آموزشهای لازم را دیده باشد و طبیعتا آن دانش را در حرفه خود به کار برد . البته با قسمتی از نظر شما نیز موافقم ولی دقت داشته باشید نوشته ای که اصول خبری در آن رعایت نشده باشد مورد قبول هیچ خبرنگاری نیست و کسی که آن مطلب را نگاشته طبیعتا از اصول خبری اطلاعاتی نداشته پس فرد مورد نظر یک مخبر (خبر رسان) است نه خبرنگار و نگاشته اش یک انشاء می باشد نه خبر . همانگونه که شعر در ادبیات دارای اصول خاصی است . موفق باشید .

  View Comment
 3. 0

  درود بر آقای اسکندرپور.آقا هدف از این مطلب چیست؟من فکر میکنم اگر مسایل حاشیه ای را از دوروبر خود دور کنید  مطالبتان محتوای بهتری خواهد داشت.بهتر است به ساده لوحان بهایی ندهید وبه رسالت خودتان بیشتر بها دهید.زمان همه چیز را معلوم خواهد کرد.
  ——————————
  جواب مدیریت سایت :
  با سلام و سپاس از حسن توجه جنابعالی و تذکر به موقع و موثر جنابعالی . موفق باشید.

  View Comment
 4. 0

  همان گونه که مقالات شما یادداشت های ی است که به درد کفش پاک کردن هم نمیخورد

  View Comment
 5. 0

  سلام این مطلب رو کاش اضافه می کردی که این قبیل کاغذ پاره ها حتی به درد شیشه پاک کردن هم نمی خورن و باید همه رو یه جا داد به سبزی فروشی ها یا مستقیما انداخت سطل زباله

  View Comment
 6. 0

  با سلام جناب آقای اسکندرپور واقعا حرف دل ما را زدید دستتان درد نکند

  View Comment
نظر -49 - 0 از 6اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.