رضا احمد پور (آلمان شهری چیست؟)

هشترود نیوز –

مقاله ارائه شده : رضا احمد پور –

تعریف المان شهری :
المان یا نماد شهری یا ترکیبی است پیکره وار که در ساخت آن از ویژگی های درونی احجام و اشکال هندسی – صفحات قائم یا منحنی – اجزائ سازه ای – کابلها – پوترها و فریم ها و به طور کلی هر آنچه میتواند جنبه ی تزئینی و ساختمانی داشته باشد به صورت یک کلیت یکپارچه و تلفیقی از موارد فوق استفاده میشود…. و قبل از هر چیز این ترکیب دارای یک نظام هندسی و تعادلی پایدار و زیباست به گونه ای که پس از خودنمایی در سطح شهر افراد را به گونه ای جذب خود مینماید و ذهنشان را درگیر خود میکند که تا مدتها در آن منطقه از شهر به صورت سمبلیک مشخصه ای برای شناخت شهر در منطقه ی مورد نظر میگردد…. در واقع جزو شاخصه های شهری میگردد….به گونه ای که ذهن با برده شدن نام منطقه ی مذبور ناخودآگاه به دنبال شاخصه ها و ویژگی های خاص آن منطقه المان مورد نظر را در خود تصویر سازی خواهد کرد
اهداف المانها میتواند اطلاع رسانی به توریستها و کسانیکه در این منطقه رفت امد کم دارند و معرفی منطقه ای خاص به لحاظ تاریخی – جغرافیایی – فرهنگی و ویژگی های خاص مردم آن منطقه بوده و یا به اتفاق یا رویداد خاصی در منطقه ی مزبور اشاره کند….مثلا مشاهیر یا محصول …….
و یکی دیگر از ویژه گی هایش ایجاد یک فضای زیبا و یک اتمسفر هنری در سطح شهر ها میباشد که قسمتهای مختلف شهر ها را از حالت یکنواختی و تکراری شدن خارج مینماید و به محیط شهری و یا کالبد شهری روح زندگی میدمد و مهمتر از همه اینها به محیط های شهری مقیاس زیستی و انسانی می بخشد

آلمان شهری شهرستان هشترود

المان با مجسمه تفاوت دارد….
متاسفانه سوء برداشتها و سوءء مدیریتها و تا حدی نیز عدم اطلاع و آگاهی کافی از این دو مقوله سبب شده که متولیان شهرسازی و معماری ما در سطح شهرها خیلی سبک و پیش پا افتاده با مسئله ی فوق برخورد کنند و به قولی با قرار دادن چند مجسمه با نام میادین اصلی سر و ته قضیه را به گونه ای به هم بیاورند….!
مجسمه هایی که بدون اینکه هیچگونه فکر و جاذبه ای در شخص ایجاد کنند مستقیما منظور خود را بیان میکنند و در نتیجه حتی برای لحظه ای نیز نمیتوانند نگاه مخاطب را روی خود حفظ نمایند و طبعا نمیتوانند در دراز مدت اثری ماندگار و جزو ویژگی های منطقه به حساب اید ..
شهرستان هشترود بتانسیل این را دارد که المانهای خوبی داشته باشد …مثلا مشاهیر علمی( پروفسور محسن هشترودی) و…
حال با بررسی یکی از المانهای شهری ..
در وردی شهرهشترود از سمت جاده مراغه به یک المان نمایشی عضیم الجثه بر می خوریم که بی هیچگونه اطلاعاتی و بی هیچ ایده ی در طبقه نیاز شهری گمارده شده ..
حال سوال بر این است ایا مسئولین بر این توجه داشتن که موضوع این المان نمایشی و کاربرد آن برای این شهر دارای تمدن برای چیست ؟؟؟
د ربررسیها نشان داده شده شهرستان هشترود در مسیر رونق شهری به بن بست برخورده ودر مقوله مهاجرت (که باید بررسی دقیق پرداخت )رتبه اول در این مسیررا قرار دارد.
و باقی مسئولین ،مدیریت در در بحث مقوله معماری و شهر سازی که یکی از برریسیهاست ودر موضوع گماراندن المان شهری ضعیف می باشند و مطمئن با گذاشتن چنین المان در کناریک مجسمه بیانی (پروفسور محسن هشترودی )در وردی شهر زهن مخاطب را مشغول می کند .
در چند دهه گذشته بهترین المانی که در ایران اجرا شده المان برج ازادی تهران ( برج شهیاد ) است با موضوع خاصی معمارن قبل اسلام ومعماری بعد اسلام را بیان می کند وبه نظر این المان شهر هشترود با الهام از طرح فیزیکی برج آزادی و برج نمایشی میلاد تهران است که چرا در شهرستان هشترود قرار گرفته هنوز جای سوال است
واما مقوله تقلید در این المان ..
در دوره معماری پارسی تقلید کسی نمی دانست و همه کارها باید ابداع و با بدترین شرایط اتفاق می افتاد در زمان دوره پارتی کار به تقلید کشید که کارها با تقلید خوب تمام میشد ودر اخر با شعار( تقلید خوب بهتر از ابتکار بد است )این دوره تمام شد ..
اکنون در موقعیتی قرار گرفتیم که تقلید ها با بهترین حالت اتفاق می افتد وباز به این بر می خوریم که این المان به این شکل صورت گرفته باز جای سوالهای فراون دارد ؟؟
و در اخر پ ن پ
تهرانیها دیگر به خود نبالند در تبلیغات شهری که برج میلاد و برج ازادی را دارن شهردار ما این دو برج را با هزینه کم در شهرمان درست کردیم .

 

 

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در چهارشنبه, 28 آبان 1393 ساعت 9:52 ق.ظ

۳ نظر

نظر -49 - 0 از 3اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  مطالبتون بسیار عالی و جدید می باشد
  ممنون

  View Comment
 2. 0

  سلام ، من واسه پایان نامم به تعاریفی که شما اینجا به کار بردید نیاز دارم، اما باید یه رفرنس معتبر داشته باشم، میشه بگین منبع این تعاریف چیه؟؟؟
  با تشکر

  View Comment
 3. 0

  با سلام .سپاس از ارایه ی مطالب مفیدتون.

  View Comment
نظر -49 - 0 از 3اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.