ترکیه برای حمله به سوریه آماده می‌شود؟

هشترود نیوز –

روز گذشته فایلی صوتی از سوی مخالفان نخست وزیر ترکیه در سایت «یوتیوب» منتشر شد که از تمایل مقامات ارشد ترکیه برای اقدام نظامی علیه سوریه و زمینه چینی برای انجام چنین کاری حکایت داشت.

در این فایل، صدایی منتسب به «هاکان فیدان»، رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه (میت) که روز گذشته از سوی مخالفان اردوغان منتشر شد، می‌گوید: من می‌توانم برای ورود نیروهای نظامی به سوریه با برخی اقدامات بهانه لازم به وجود آورم.

گفته شده که این فایل صوتی، نتیجه شنود بحث میان هاکان فیدان، رئیس سازمان اطلاعات، احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه، فریدون سینیرلی اوغلو، قائم مقام وزارت امور خارجه وی یاشار گولر، جانشین ستاد ارتش ترکیه در مورد طرح پنهانی برای مداخله نظامی به خاک سوریه است.

بنا بر این گزارش، در این فایل، صدای منتسب به هاکان فیدان به داود اوغلو می‌گوید: اگر تصمیم به داشتن بهانه‌ای برای ورود به خاک سوریه دارید، من می‌توانم بهانه لازم را آماده کنم. چهار تن به سوریه می‌فرستم و آنان هشت موشک به خاک ترکیه شلیک می‌کنند؛ مثلاً به آرامگاه سلیمان شاه (پدربزرگ عثمان غازی مؤسس دولت عثمانی) در خاک سوریه حمله می‌کنند، پرچم ترکیه را پایین آورده و پرچمی ساختگی در آنجا نصب می‌کنند. از این قبیل کار‌ها می‌توان انجام داد، ولی مهم این است که تصمیم گرفته شود.

صدای منتسب به فریدون سینیرلی اوغلو، قائم مقام وزارت امور خارجه ترکیه می‌گوید: حمله به آرامگاه سلیمان شاه می‌تواند توجیه بین المللی برای ما داشته باشد و همه در کنار ما قرار می‌گیرند.

این در حالی است که کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب مخالف «جمهوری خواه خلق» ترکیه چند روز پیش از مطرح این مسائل درباره احتمال اقدام تحریک آمیز گروه‌های تروریستی در سوریه هشدار داده بود. وی با بیان اینکه احتمال ماجراجویی نظامی نخست وزیر این کشور در سوریه وجود دارد، به رئیس ستاد ارتش هشدار داد. وی به رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه هشدار داد، از ماجراجویی در سوریه خودداری کند.

اما نکته جالب درباره این فایل صوتی آن است که وزارت خارجه ترکیه، بیانیه‌ای در تکذیب برگزاری این دیدار صادر نکرده و فقط گفته که این نوار صوتی دستکاری شده و انتشار آن، کینه توزانه و جرمی خطرناک است.

نخست وزیر ترکیه نیز سخنی در تکذیب برگزاری چنین نشستی میان مقامات ارشد دولت خود به میان نیاورده و صرفاً انتشار فایل صوتی مربوط به این نشست را کاری «پست، بزدلانه و غیر اخلاقی» دانسته و گفته که افراد مقصر را مجازات خواهد کرد.

در همین رابطه، اندک زمانی پس از انتشار این فایل صوتی، دولت ترکیه دستور بستن دسترسی شهروندان این کشور به سایت «یوتیوب» را صادر کرد.

گفتنی است، این دولت اندکی پیش نیز کاری شابه را در قبال سایت «توئی‌تر» انجام داده بود.

اما در تحلیل ماجرای اخیر و بحران جدید پدید آمده برای دولت اردوغان، باید اشاره کرد که اساساً تحولات سیاسی اخیر در ترکیه که به تقابلی آشکار میان دولت و احزاب مخالف منجر شده، همگی معطوف به انتخابات شوراهای محلی است که ترکیه در آستانه برگزاری آن قرار دارد.

بنابراین، از یک سو احزاب مخالف دولت فرصت کنونی را بهترین موقعیت برای آغاز روند سقوط دولت «عدالت و توسعه» از قدرت سیاسی در ترکیه دانسته و بر این باورند پس از دشواری‌هایی که این دولت در دو سه سال اخیر در عرصه سیاست‌های داخلی و خارجی خود با آن‌ها روبه رو شد، اکنون بهترین موقعیت برای تضعیف هرچه بیشتر موقعیت حزب عدالت و توسعه در صحنه سیاسی ترکیه است.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد این بحران‌ها و توالی آن‌ها، در عمل قدرت تصمیم گیری و سیاستگذاری درست را از مقامات ارشد سیاسی ترکیه گرفته و آن‌ها را به راهی کشانده که می‌توان پیامدهای بسیار جدی برای کل این کشور به همراه داشته باشد.

بر این اساس و با توجه به فایل صوتی منتشره اخیر، می‌توان گفت، دولت ترکیه به مرحله‌ای رسیده که حتی حاضر است برای حفظ موقعیت خود و عطف توجه افکار عمومی داخلی از مسائل داخلی به خارج، دست به ماجراجویی خارجی زده و وارد میدان ادرگیری نظامی در سوریه شود.

تحلیل مقامات ترکیه در این باره این است که در چنین حالتی، از یک سو می‌توان حمایت عمومی مردم را از دولت به بهانه حفظ وحدت ملی در مقابل «دشمن خارجی» جلب کرد و از سوی دیگر، به همین بهانه به سرکوب مخالفان سیاسی داخلی پرداخت.

با این حال، آنچه مقامات آنکارا به آن بی‌توجهند، اشتباهات پیاپی آن‌ها در قبال سوریه طی سه سال اخیر و تضعیف جایگاه و وجهه ترکیه در عرصه جهانی است که در نتیجه این اشتباهات حاصل شده است. به نظر می‌رسد، وارد شدن به فاز نظامی در قبال سوریه، می‌تواند حتی تیر خلاصی بر پیکر کلیت بدنه سیاسی ترکیه باشد و تلاش دولت ترکیه برای بقا، به بهای نابودی کلی این کشور تمام شود.

پیگیری هشترود نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در جمعه, 08 فروردین 1393 ساعت 9:12 ب.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.